تبلیغات
نــــــــــــور علـــــــــی نـــــــــــــــور

نــــــــــــور علـــــــــی نـــــــــــــــور
قالب وبلاگ
امکانات سایت
ساعت فلش مذهبی
امکانات سایت
اوقات شرعی
صفحات جانبی
دانشنامه سوره ها
سوره قرآن

فضیلت ماه رجب و مناسبت‏های مهم آن

استاد سید محمد جواد مُهری

ماه رجب، آغاز پرفضیلت‏ترین سه ماه سال است (رجب، شعبان و رمضان) كه هر سه ماه از مقام والایی در میان دیگر ماه‏های سال برخوردارند. گو این كه این ماه، حتی در جاهلیت نیز مورد احترام زیادی بوده و آن را حرام می‏نامیدند زیرا جنگ و كارزار را نیز در این ماه ناروا و ممنوع می‏دانستند. و چون به احترام ماه رجب، تمام سلاح‏ها بر زمین گذاشته می‏شد، آن را «اصم» نیز نام‏گذاری كرده‏اند.

رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله ـ در فضیلت این ماه چنین می‏فرماید: «الا إن رجب شهر الله الأصم و هو شهر عظیم و انّما سمی الأصم لأنّه لایقارنه شهر من الشهور حرمة و فضلاً عند الله تبارك و تعالی».

«ألا انّ رجب و شعبان شهرای و رمضان شهر امّتی».

«ألا و من صام من رجب یوما ایمانا و احتسابا استوجب رضوان الله الاكبر و أطفی صومه فی ذلك الیوم غضب الله».

ای مردم بدانید كه ماه رجب ماه «اصم» خداوند است و همانا ماهی است بس عظیم و بزرگ و علت نام‏گذاری این ماه به «اصم» این است كه هیچ ماهی از ماه‏های سال از نظر فضیلت و حرمت نزد خدای تبارك و تعالی، به آن نمی‏رسد.

هان! ماه رجب و ماه شعبان دو ماه من‏اند و ماه رمضان ماه امّتم.

هان! هر كه یك روز از ماه رجب را با ایمان و برای رضای خدا روزه بدارد، به نعمت رضوان بزرگ الهی نایل آید، و روزه‏اش در آن روز خشم خداوند را فرو می‏نشاند.

و آن چه بیش‏تر بر عظمت و احترام این ماه افزوده است، مناسبت‏های آن است كه در رأس آن‏ها عید بزرگ مبعث رسول اكرم ـ صلی الله علیه و آله و سلم ـ (27 رجب) و عید میلاد امیرالمؤمنین مولای متّقین علی بن ابی‏طالب علیه افضل الصلاة والسلام (13 رجب) می‏باشد.

(13 رجب) روز ولادت امیرالمؤمنین علیه السلام:

حضرت امیرالمؤمنین روز 13 رجب و 33 سال قبل از هجرت در كعبه ـ خانه خدا ـ به دنیا آمد. او نخستین و آخرین كسی است كه در كعبه زاده می‏شود.

حافظ گنجی شافعی در الكفایة خود در این باره می‏گوید:

امیرالمؤمنین علی بن ابی‏طالب در مكه در بیت الله الحرام، شب جمعه 13 رجب، 33 سال پس از عام الفیل، متولد شد. هیچ كس جز او در خانه خدا به دنیا نیامده و نخواهد آمد و همین برای تعظیم مقام والایش كافی است.

شیخ صدوق در مورد ولادت امام علی علیه السلام چنین می‏گوید:

یزید بن قعنب می‏گوید: من همراه با عباس بن عبدالمطلب و گروهی از بنی عبدالعزی در برابر خانه خدا نشسته بودیم. ناگهان فاطمه بنت اسد به كنار خانه خدا آمد، در حالی كه 9 ماه از مدت حمل او به علی بن ابی‏طالب می‏گذشت. درد زایمان بر او عارض شد، دست‏ها را به دعا بلند كرد و با خدای خود چنین مناجات نمود:

«پروردگارا! من به تو و پیامبران و كتاب‏هایی كه از سوی تو نازل شده است ایمان دارم و سخن جدّم حضرت ابراهیم خلیل را گواهی می‏دهم؛ همان كسی كه این بیت عتیق را ساخت، پس به حق آن كس كه این خانه را بنا كرد و به حق جنینی كه در شكم دارم، زایمان را بر من آسان فرما.»

یزید بن قعنب ادامه می‏دهد:

ناگاه دیدیم پشت كعبه شكافته شد و فاطمه بنت اسد به درون خانه خدا وارد شد و از دیدگانمان پنهان ماند، سپس دیوار خانه به هم آمد! رفتیم كه قفل را باز كنیم تا از حقیقت قضیه آگاه گردیم ولی قفل خانه خدا باز نشد كه نشد. دانستیم كه این امری است الهی.

سه روز بر این منوال گذشت، در روز چهارم مادر علی ـعلیه‏السلام ـ در حالی كه او را بر دست خود گرفته بود، از خانه خارج شد و چنین گفت:

«انی فضّلت علی من تقدمنی من النساء لأن آسیة بنت مزاحم عبدت الله عزوجلّ سرّا فی موضع لایحبّ ان یعبدالله الاّ اضطرارا و انّ مریم بنت عمران هزت النخلة الیابسة بیدها حتی أكلت منها رطبا جنیّا و انی دخلت البیت الحرام فاكلت من ثمار الجنة و أوراقها فلما أردت أن أخرج، هتف بی هاتف: یا فاطمه! سمّیه علیا فهو علی والله العلی الأعلی یقول: انی شققت اسمه من اسمی و أدبته بأدبی و وقفته علی غامض علمی و هو الذی یكسر الاصنام فی بیتی و هو الذی یؤذن فوق ظهر بیتی و یقدسنی و یمجدنی فطوبی لمن احبّه و أطاعه و ویل لمن ابغضه و عصاه».

همانا بر بانوانی كه پیش از من بودند، برتری دارم زیرا آسیه دختر مزاحم در پنهانی و در جایی كه نباید خدا را عبادت كنند، به پرستش و عبادت خدا می‏پرداخت و مریم دختر عمران، درخت خشك خرما را تكان داد تا از آن رطب تازه بچیند و بخورد، و اما من در خانه خدا وارد شدم (و مهمان او گشتم) و از میوه‏ها و برگ‏های بهشتی تناول كردم و هنگامی كه خواستم از خانه بیرون آیم، هاتفی مرا ندا داد كه: ای فاطمه! فرزندت را «علی» نام گذار چرا كه او علی و بزرگ است و خدای علی اعلی می‏فرماید: من نام او را از نام خود برگرفتم و او را به آداب خود ادب كردم و بر پنهانی‏های علمم آگاه ساختم. او كسی است كه بت‏ها را در خانه‏ام می‏شكند. او كسی است كه بر پشت بام خانه‏ام اذان می‏گوید. او كسی است كه مرا بسیار ستایش و تمجید می‏كند. پس خوشا به حال كسانی كه او را دوست داشته باشند و اطاعتش كنند و وای بر كسانی كه او را دشمن داشته و مخالفتش نمایند.

(امالی صدوق ـ ص80)

نه تنها شیعیان بر این مطلب اتفاق نظر دارند، كه بسیاری از مورخان و محدّثان و علمای اهل سنت نیز بر این مطلب اذعان می‏نمایند و گواهی می‏دهند كه علی زاده كعبه است و جز او كسی در خانه خدا متولّد نشده و نخواهد شد. این فضیلت مانند بسیاری از فضایل دیگر، مخصوص علی است و هیچ كس در آن‏ها شریك نمی‏باشد، چه او نور خدا و كلمه خدا و پرچم هدایت خدا است. او مظهر حق تعالی است در جهان دنیا و جامع تمام كمالات و فضایل معنوی است. او برترین و بافضیلت‏ترین انسان روی زمین ـ پس از رسول خدا(ص) ـ است.

ابن عباس گوید:

روزی رسول خدا ـ صلی الله علیه و آله ـ با مردم سخن می‏گفت، در ضمن سخنانش فرمود:

ای مردم! كیست كه سخنش از سخن خداو ند بهتر و درست‏تر باشد؟ ای مردم! همانا خداوند به من دستور داده است كه علی را به عنوان پیشوا، امام، خلیفه و وصیّ خود به شما معرّفی كنم و او را برادر و وزیر خود قرار دهم.

ای مردم! علی پس از من باب هدایت و دعوت كننده مردم به سوی خداوند می‏باشد. علی، پارساترین و برگزیده‏ترین مؤمنان است «و من أحسن قولا ممّن دعا الی الله و عمل صالحا و قال إننی من المسلمین» و چه كسی سخنش ارزشمندتر است از آن كس كه مردم را به سوی خدا فرا می‏خواند و كارهای شایسته انجام می‏دهد و می‏گوید: من از مسلمانانم.

ای مردم! علی از من است. فرزندان علی فرزندان من هستند، و او همسر دختر عزیزم است.

فرمان او فرمان من و نهی او نهی من است. پس ای مردم، بر شما باد به طاعت و فرمان‏برداری از او و زنهار از نافرمانی و مخالفتش چرا كه اطاعتش، اطاعت من و نافرمانیش، نافرمانی من است.

ای مردم! علی صدّیق این امت و فاروق آن است . و علی محدّث و سخن‏گوی این امت است. علی هارون، یوشع، آصف و شمعون امت است. علی الگوی هدایت و كشتی نجات و طالوت امت و ذوالقرنین آن است.

ای مردم! علی آزمایش خداوند بر مردم است و علی حجّت بزرگ پروردگار است. علی آیت عظمای الهی و پیشوای هدایت و عروة الوثقی دین است.

ای مردم! علی با حق و حق با علی است و علی زبان گویای حق است.

ای مردم! علی قسیم الجنة والنار (قسمت كننده بهشت و دوزخ) است. هیچ یك از شیعیان و پیروانش به جهنم نمی‏روند و هیچ یك از دشمنانش از جهنم رها نمی‏شوند و همانا هیچ یك از دشمنانش به بهشت ره نمی‏یابند و هیچ یك از پیروانش از بهشت دور نمی‏شوند.

ای یاران و اصحاب من! من ناصح و خیرخواه شما هستم و هم اكنون رسالت و پیغام خدایم را به شما رساندم ولی چه كنم كه شما ناصحان را دوست نمی‏دارید؟!

این عید سعید را به مقام شامخ حضرت ولیّ اللّه الاعظم أرواحنا لتراب مقدمه الفداء، تهنیت عرض می‏كنیم و این روز فرخنده را به تمام پیروان و علاقمندان و شیعیان آن حضرت به ویژه ملت فداكار ایران كه افتخار پیروی از وجود مقدسش را دارد، تبریك می‏گوییم و امیدواریم خداوند ما را جزء شیعیان واقعی آن حضرت قرار دهد و در روز تقسیم بهشت و دوزخ، ما را جزء ساكنان بهشت برینش به حساب آورد، هر چند لیاقت همنشینی با آن انوار الهیه را نداشته باشیم، زیرا بی‏گمان ما محبّ و علاقمند او و فرزندان معصوم و مطهّرش هستیم و چنان كه پیامبر می‏فرماید: «المرء مع من أحبّ» پس بارالها ما را با هر كه دوست داریم محشور فرما.

یك بار دیگر این عید بزرگ را به مقام معظّم رهبری و ملت و امت اسلامی تبریك و تهنیت عرض می‏كنیم.

مناسبت‏های دیگر ماه:

فهرست وار مناسبت‏های دیگر ماه بزرگ رجب را می‏شمریم:

ـ اول رجب: سالروز ولادت پیشوای پنجم، حضرت امام محمد باقر ـ علیه السلام ـ است كه در نخستین روز از ماه رجب سال 57 هجری در مدینه منوّره به دنیا آمد. آن حضرت چهار سال از عمر مباركش را با جدّ بزرگوارش امام حسین ـ علیه السلام ـ گذراند و 35 سال با پدرش امام سجاد علیه السلام. و پس از شهادت پدر، 18 سال زندگی كرد كه مدت امامت آن حضرت را تشكیل می‏دهد.

امام باقر ـ علیه السلام ـ در روز هفتم ذی حجّه از سال 114 هجری در سن 57 سالگی به شهادت رسید.

روز ولادت آن بزرگوار را به عموم شیعیانش تبریك و تهنیت می‏گوییم.

ـ دوم رجب: امام علی بن محمد الهادی علیهما السلام، دهمین امام و پیشوای شیعیان در روز دوم رجب یا پنجم رجب از سال 212 یا 214 هجری در روستایی به نام «بصریا» نزدیك مدینه منوره به دنیا آمد. و طبق برخی روایات در روز سوم رجب یا 25 جمادی الثانی از سال 254 هجری در سامرا به شهادت رسید. امام هادی ـ علیه السلام ـ 6 سال و 5 ماه همراه با پدر زندگی كرد و پس از شهادت پدر 33 سال زیست كه مدت امامتش می‏باشد.

روز ولادت حضرتش را به شیعیانش تبریك، و روز وفاتش را تسلیت می‏گوییم و امیدواریم خداوند ما را با آن حضرت محشور فرماید.

ـ دهم رجب : امام نهم، حضرت محمد بن علی الجواد علیهماالسلام در روز جمعه دهم ماه رجب از سال 195 هجری به دنیا آمد. آن حضرت در سن 8 یا 9 سالگی به امامت رسید و 17 سال مدت امامتش به طول انجامید، یعنی عمر مباركش از 26 سال تجاوز نمی‏كند. ولی به هر حال سنّ و سال برای آن بزرگواران و پیشوایان معصوم مطرح نیست، چه این كه آن‏ها برگزیدگان خدایند و از آغاز تولد، انسان كامل هستند «و آتیناه الحكم صبیّا».

امام جواد روز ششم ذی حجّه یا به قولی در روز آخر ماه ذی‏قعده ازسال 220 هجری به شهادت رسید.

روز ولادت این امام معصوم بر همه پیروانش مبارك باد.

ـ 25 رجب : در این روز، هفتمین اختر تابناك آسمان امامت و ولایت حضرت امام موسی كاظم ـ علیه السلام ـ در سن 55 سالگی در سال 183 در زندان سندی بن شاهك ـ لعنة الله علیه ـ و به دستور هارون الرشید عباسی ـ لعنة الله علیه ـ به شهادت رسید.

امام كاظم ـ علیه السلام ـ كه معروف به باب الحوائج است 55 سال مدت عمر مباركش می‏باشد كه 25 سال آن دوران امامتش است.

فرا رسیدن روز شهادت آن حضرت كه روز غم و اندوه مسلمین است را تسلیت می‏گوییم و امیدواریم این باب الحوائج ما را در روزی كه «لاینفع مالٌ و لابنون» است، دست ما را بگیرد و شفاعتمان كند، آمین رب العالمین.

ـ 27 رجب : یكی از بزرگ‏ترین اعیاد اسلامی است. روزی است كه رسول خدا به پیامبری مبعوث شد و وحی بر آن حضرت نازل گشت. امروز روز ولادت اسلام است و روزی است كه مردم از ظلمات بیرون آمدند و به نور پیوستند، لذا بر امت است كه امروز را در سراسر جهان جشن بگیرند و شادمانی كنند؛ جشنی بزرگ كه سزاوار این روز بسیار بزرگ باشد.

«هو الذی بعث فی الأمیین رسولاً منهم یتلو علیهم آیاته و یزكّیهم و یعلّمهم الكتاب والحكمة و ان كانوا من قبل لفی ضلال مبین».

حضرت امیرالمؤمنین ـ علیه السلام ـ دوران بعثت را چنین تعریف می‏كند:

«پیامبر در حالی برانگیخته شد كه مردم در فتنه‏ها و آشوب‏ها و سرگردانی‏های دوران جاهلیت گرفتار بودند، همان فتنه‏ها كه طناب خانه دین را می‏گسست و ستون‏های ساختمان یقین را درهم می‏ریخت. در اصل دین اختلاف افتاده و مطلب بر مردم مشتبه شده بود، آن سان كه راه رهایی از آن حیرت‏ها و سردرگمی‏ها تنگ شده و مصدر هدایت و راهنمایی از دیدگانشان مخفی مانده بود.

پس راه حق گمنام و كوری ضلالت، جهان را فراگیر شده بود. خداوند و پروردگار خود را نافرمانی می‏كردند و شیطان دور شده از رحمت الهی را اطاعت می‏نمودند. ایمان از میان رفته بود و ستون‏هایش درهم ریخته و نشانه‏هایش ناشناخته مانده و راه‏هایش فرسوده و جاده‏هایش برطرف شده بود. شیطان را فرمان می‏بردند و در راه‏هایش گام می‏نهادند و به آبخورهایش سر می‏زدند و شیطان پرچم‏های خود را توسط آنان برافراشته می‏كرد. در فتنه‏هایی كه مردم را پایمال نموده و همگی در آن سرگردان و گرفتار آمده بودند...»(نهج البلاغه، خطبه2)

.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


باسلام...
تشکراز بازدیدشمادوست عزیز..
وبلاگ( نورعلی نور) با هدف نشر راز ورمز قرآن و کاربرد قرآن درعصر وعلوم جدید،وزندگی انسان ایجاد شده است...
امیداست با نظرات وپیشنهادات خود مارا یاری بفرمایید...

مراجع تقلید
دریافت کد
 لوگوی سایت مراجع معظم تقلید
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب
ذکر روزهای هفته
تدبر در قرآن
آیه قرآن